Za nami jedenasta już odsłona padewskich obchodów Święta Ziemniaka. Nasze lokalne święto zaczyna z roku na roku cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłą niedzielę na terenach szkolnych w Padwi każdy mógł znaleźć coś dla siebie – poczynając od degustacji przepysznych potraw z ziemniaków a kończąc na zabawie przy muzyce zaproszonych zespołów.

Tegoroczne obchody prowadził pracujący na co dzień w radiu Leliwa Pan Tomasz Łępa. Część oficjalna zaczęła się o godzinie 15 przywitaniem zaproszonych gości, po czym głos zabrali Pan Wójt Robert Pluta oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Janusz Bik. Następnie ogłoszone zostały cztery konkursy tematyczne a na scenie pojawiła się Kapela Ludowa Padwianie, która swoją muzyką umilała czas pracy komisji oraz rozbawiała zaproszonych gości.

Zgodnie z tradycją wszystkie obecne stoiska rywalizowały ze sobą w czterech kategoriach. Pierwszą kategorią było „Najpiękniej przybrane stoisko promocyjne”, gdzie pierwsze miejsce zajęło sołectwo Zachwiejów. Na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Babule zaraz przed Paniami z Senior Wigor, które zajęły miejsce trzecie. Komisja pod przewodnictwem Pani Sylwii Bik miała ciężki orzech do zgryzienia ponieważ poziom dekoracji stoisk w tym roku był bardzo wysoki. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez firmę Hydrogaz.

Zwycięzcą w drugiej kategorii na „Tradycyjną potrawę z ziemniaka” zostało KGW w Rożniatach, które przygotowało knedle nadziewane jagnięciną. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio KGW Padew Narodowa za placki „po padewsku” oraz KGW Domacyny za niesamowitą zalewajkę. Jak przystało na naszą gminę poziom kulinarny tegorocznego konkursu był bardzo wysoki a komisja, której przewodniczył Pan Grzegorz Gałuszka, długo dywagowała nad wyłonieniem zwycięzców.

Trzecią kategorią był „Najlepszy destylat owocowy”, gdzie chętnych do komisji nie brakowało gdyż lokalne nalewki należą do najlepszych w regionie. Komisji przewodził Pan Andrzej Chrabąszcz a miejsce pierwsze w tej kategorii zajęło KGW Kębłów za idealne połączenie „dzikiej róży z nutką wiśni”. Drugie miejsce przypadło Paniom z Domu Senior+ w Padwi Narodowej a na miejscu trzecim uplasowało się KGW z Wojkowa. Ponadto wyróżnione zostały KGW Padew Narodowa, Pani Maria Pubrat z Domacyn oraz Pani Marzena Bik z Rożniat. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez firmę Drew-Bik z Rożniat.

Ostatnią kategorią była „Najbardziej innowacyjna potrawa z ziemniaka”. Dzięki pomysłowości i wyobraźni uczestników do wyrobu potraw z tej kategorii zostały użyte nawet takie części bulwy ziemniaczanej, o których istnieniu nawet sam ziemniak nie zdawał sobie sprawy. Komisja pod przewodnictwem Pani Elżbiety Burkiewicz przyznała pierwsze miejsce Paniom z KGW Przykop za „ziemniaczane kuleczki Rocher z marcepanem”. Warto też zauważyć, że Panie z Przykopa po raz pierwszy zaprezentowały na swoim stoisku fotobudkę, która cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Drugie miejsce zajęło KGW Zarównie za „pizzę Św. Antoniego” a na miejscu trzecim znalazła się ekipa Pana Sołtysa z Padwi Narodowej za „ziemniaczane burgery”. Ze względu na olbrzymią różnorodność oraz pomysłowość tegorocznych uczestników Komisja zdecydowała się przyznać dodatkowe trzy nagrody specjalne: KGW z Zachwiejowa za „tort ziemniaczany z migdałami”, KGW w Zadusznikach za piękne i ciekawie podane danie „Pikantna Adelajda” oraz Paniom z „Senior Wigor” z Przykopa za kociołek z zupą ziemniaczaną. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, które ufundowała firma Zetor-Sanar z Kleczanowa.

Po długich i ciężkich naradach nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników oraz zakończenie części oficjalnej. Następnie, jak co roku, na scenie pojawiło się mnóstwo znakomitych gości, którzy uświetnili tegoroczne obchody Święta Ziemniaka swoją obecnością. Nasze święto z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi w regionie, dlatego w niedzielę mogliśmy gościć m.in. Pana Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego, Panią Poseł Krystynę Skowrońską, Kandydatkę na Sejm RP Panią Elżbietę Burkiewicz, Pana Posła Fryderyka Kapinosa, Radnego Miasta Mielca Pana Andrzeja Chrabąszcza, Pana Staroste Stanisława Lonczaka, Panów Radnych Antoniego Skawińskiego oraz Zbigniewa Tymułę, Pana Przewodniczącego Marka Paprockiego, Pana Radnego Jana Tarapatę oraz wielu innych znamienitych gości.

Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną – na scenie pojawił się zespół Akant Band a zaraz po nim przyszła kolej na tegoroczną gwiazdę wieczoru – zespół CoCo Jumbo z Zamościa. Następnie nastąpiła zabawa taneczna z rewelacyjnym jak zwykle zespołem Randez-Vous, który zabawiał publiczność do samej północy.

Jak co rok dziękujemy firmie „Skorpion” z Zarównia za zabawy dla najmłodszych oraz firmie „Bumerang” za catering. Dziękujemy również Kołu Łowieckiemu „Przepiórka” za przybycie i niesamowite smakołyki oraz atrakcje jak również wszystkim innym stoiskom, które swoją obecnością w niedzielę uświetniły tegoroczne obchody Dnia Ziemniaka.. W imieniu wszystkich najmłodszych muszę również podziękować pani animator z firmy Magic Voice, która pod sceną wymyślnymi zabawami umilała czas wszystkim chętnym maluchom. Podziękowania należą sięrównież firmie ochroniarskiej Cerber za pilnowanie porządku oraz firmie Perfect Event za realizację nagłośnienia oraz oświetlenia.

Chciałem na koniec podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej odsłony Święta Ziemniaka oraz wszystkim sponsorom. To dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu w ubiegłą niedzielę mogliśmy obchodzić Dzień Ziemniaka. Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!