15 sierpnia 2019r. odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne w sołectwie Zaduszniki. Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Domacynach. Mszę Świętą dziękczynną za zebrane plony koncelebrowali: ks. Władysław Jabłoński, ks. Janusz Filarowski oraz ks. Leszek Wiech.  Po mszy świętej wszyscy udali się na plac przy Domu Ludowym w Zadusznikach gdzie odbyła się część oficjalna dożynek. Po przekazaniu chleba Wójtowi Gminy Padew Narodowa – Robertowi Plucie i Proboszczowi Parafii ks. Władysławowi Jabłońskiemu nastąpiły przemówienia gospodarzy a także zaproszonych gości. Po wystąpieniach oraz prezentacji wieńców miał miejsce koncert Kapeli Ludowej „PADWIANIE” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, koncert zespołu „EGO” z Kielc, a następnie festyn dożynkowy przy zespole „OSKAR”. Ponadto wszyscy mogli korzystać z wesołego miasteczka, gier i zabaw dla dzieci, wystaw tematycznych i wielu innych atrakcji. Wsród gości byli obecni m. in. Wiceminister Sprawiedliwości – Marcin Warchoł, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jan Tarapata, Poseł na Sejm RP – Krystyna Skowrońska, Radny Powiatu Mieleckiego – Andrzej Chrabąszcz, Radny Powiatu Mieleckiego – Zbigniew Tymuła, Radny Powiatu Mieleckiego – Kacper Głaz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie – brygadier Andrzej Marczenia, Komedant Komisariatu Policji w Tuszowie Narodowym – nadkomisarz Rafał Szczecina, Główny Specjalista w Biurze Powiatowym ARiMR w Mielcu – Wojciech Naprawa oraz jako gospodarze gminy: Robert Pluta – Wójt gminy Padew Narodowa oraz Janusz Bik – Przewodniczący Rady Gminy Padew Narodowa. Rolę gospodarzy pełnili: Jan Klocek – Sołtys wsi Zaduszniki, Jan Paterak – Radny wsi Zaduszniki oraz starostowie, pierwszy raz w historii dożynek, małżeństwo : Ewa i Marian Załuccy.

Starostą dożynek był Pan Marian Załucki urodzony i zamieszkały w Zadusznikach. Ukończył Szkołę Zawodową w Mielcu o profilu Mechanik lotniczy. Pan Marian bardzo lubi naprawiać samochody, dlatego też pracuje zawodowo, jako Mechanik samochodowy w Mielcu. Starościną dożynek była Ewa Załucka, która przyszła do Zadusznik za głosem serca z Padwi Narodowej. Ukończyła ona Technikum Drogowo – Geodezyjne w Jarosławiu. Obecnie pracuje w firmie Bury w Mielcu. Starości są szczęśliwym małżeństwem z 27- letnim stażem. Posiadają pięcioro dzieci: 3 córki i 2 synów. Najstarsza córka Jadwiga, jest już mężatką i pracuje wraz z mężem w Belgii. Maria skończyła Technikum Budowlane w Mielcu. Justyna uczęszcza do Technikum Gastronomicznego w Mielcu. Michał chodzi do Technikum Lotniczego w Mielcu, natomiast najmłodsza latorośl Wojciech uczy się w VII klasie Szkoły Podstawowej w Padwi Narodowej. Gospodarstwo Państwa Załuckich liczy 2 hektary oprócz tego dierżawią oni także około 1,5 hektara. Uprawiają oni zboża w tym głównie pszenicę. A także ziemniaki i maliny. Hodują na potrzeby własne drobny drób. Panią starościnę możemy zawsze zobaczyć przy stoisku promującym wieś Zaduszniki podczas Święta Ziemniaka w Padwi Narodowej. Bierze ona udział także w obchodach 11 listopada upamiętniających rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, które mieszkańcy Zadusznik, co roku celebrują, przygotowując program słowno-muzyczny a także spotkanie integracyjne, poprzedzone mszą świętą. Starościna lubi aktywnie spędzać czas, szczególnie podczas jazdy na rolkach. Bierze ona także udział od sześciu lat w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pani Ewa i Pan Marian są uczynnymi ludźmi i lubianymi przez mieszkańców swojej miejscowości.

Na dożynkach prezentowało się 16 grup wieńcowych z terenu gminy. Wójt Gminy Padew Narodowa i Gminny Ośrodek Kultury w Padwi Narodowej serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania XV Dożynek Gminno- Parafialnych oraz sponsorom, bez których nie byłoby tak pięknego święta.

Szczególne podziękowania kierowane są do mieszkańców sołectwa Zaduszniki na czele z Sołtysem – Panem Janem Klockiem i Radnym – Panem Janem Paterakiem, starostów Dożynek i wszystkich pracujących na rzecz organizacji tej wspaniałej gminnej uroczystości.

no images were found