Dnia 09 września 2018 r. odbyło się VII Święto Ziemniaka w Padwi Narodowej. Organizacja święta ziemniaka w Padwi Narodowej ma na celu przybliżenie mieszkańcom gminy oraz wszystkim przybyłym gościom poznania nowoczesnych odmian tego warzywa, posmakować przeróżnych potraw przygotowanych przez wszystkie sołectwa gminy na specjalnych stoiskach promocyjnych a także i przede wszystkim podziękować naszym rolnikom za trud jaki wkładają w jego produkcję. Organizacją tego święta zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Padwi Narodowej. Wśród mieszkańców największym powodzeniem cieszyły się stoiska promocyjne przygotowane przez; Domacyny, Kębłów, Padew- GOK, Padew – Związek Emerytów i Rencistów, Piechoty, Pierzchne, Przykop, Rożniaty, Wojków, Zachwiejów, Zaduszniki, Zarównie, Babule oraz stoisko przygotowane przez kuracjuszy z domu dziennego pobytu „Senior- Wigor”. Dodatkowo piękne stoisko przygotowało Koło Łowieckie „Przepiórka” z Mielca. Podczas oficjalnego otwarcia Wójt Robert Pluta gorąco powitał zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników imprezy. Podkreślił znaczenie pracy rolników w naszej gminie, która słynie przede wszystkim z uprawy ziemniaków. Dobrego świętowania życzył także ks. Janusz Filarowski – kustosz naszego Sanktuarium oraz V-ce wójt gminy Poronin Artur Buńda. Następnie na scenie pojawiła się kapela Padwianie z pięknym koncertem. Po kapeli wystąpili hejnaliści z koła łowieckiego „Przepiórka” z Mielca oraz zespół muzyczny „Ignis Dei” działający przy parafii św. Matusza w Mielcu. Między atrakcjami, których było bardzo wiele ogłaszano wyniki konkursu na najpiękniejsze stoisko , najbardziej innowacyjną potrawę, najprzedniejszy destylat oraz tradycyjną potrawę. Pierwsze miejsce jako „Najpiękniej przybrane stoisko” otrzymała bezkonkurencyjna ekipa z Piechót /ekipa ta już po raz piąty z rzędu wygrywa w tej konkurencji/. Drugie miejsce otrzymała ekipa z Zadusznik, zaś trzecie miejsca otrzymała ekipa z Przykopa. W konkursie na „Najprzedniejszy destylat” zwyciężyła nalewka z pigwy przygotowana przez panią Marię Pubrat, drugie miejsce otrzymała „pigwówka” przygotowana przez ekipę z Zarównia a trzecie miejsce przypadło nalewce z wiśni przygotowanej przez panią Ewelinę Bąk. Nagrody specjalne przypadły nalewkom pana Mirosława Goneta oraz ekipie Emerytów i Rencistów z Padwi Narodowej. W konkursie na „Najbardziej innowacyjną potrawę z ziemniaka” zwyciężyły Panie z Rożniat za „Cyc ziemniaczany z jagnięciną, żurawiną i rozmarynem”. Drugą nagrodę otrzymał Wojków za „Ziemniak zapiekany z boczkiem, posypany serem oraz zalany sosem beszamelowym” a trzecią nagrodę otrzymała ekipa z Gminnego Ośrodka Kultury w Padwi za ”Pieczeń z kapustą i z ziemniakami”. Nagrody specjalne ufundowane przez wójta gminy Roberta Plutę oraz dyrektora GOK-u za „Największego ziemianka” powędrowały do Rożniat i Kębłowa. Podczas tego święta uhonorowani zostali wszyscy sołtysi z naszej gminy specjalnym medalem, który to przygotował i wręczył „Sołtys wszystkich sołtysów” Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Polskich pan Jan Tobiasz ze Zduńskiej Woli. Uhonorowani zostali też najlepsi rolnicy z gminy Padew Narodowa w osobach: Krzysztof Burdzel, Krystyna Kopała, Józef Załucki, Ewa i Mieczysław Sroczyńscy, Renata i Marek Pieróg, Andrzej Pieróg, Jakub Uzar, Marcin Stelmach, Zbigniew Pluta, Henryk Badawika, Andrzej Hyjek, Andrzej Sulik, Rafał Bauer, Józef Płaza, Maria Kozioł, Czesław Kołek, Jan Barszcz Babule, Józef Stępień, Robert Madej, Mirosław Napieracz oraz Michał Rup. Wyróżnienia wręczali; poseł na Sejm RP pani Krystyna Wróblewska, wójt gminy pan Robert Pluta. Rady Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jan Tarapata, były starosta mielecki pan Andrzej Chrabąszcz, Przewodniczący Rady Gminy pan Janusz Bik oraz V-ce wójt gminy Poronin pan Artur Buńda. Ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Koło Łowieckie „Przepiórka” gdzie można było spróbować znakomitych dań z pieczonego dzika. Stoisko to prezentuje się już po raz drugi i dla nich specjalne podziękowania od organizatorów za udział. Po części oficjalnej gwiazdą wieczoru był zespół folkowy „REDLIN” z Jastrzębia Zdroju, następnie zespół BUENOS przygrywał do tańca a wspaniała zabawa trwała do północy. Podczas tegorocznego święta została po czwarty przeprowadzona niezwykle udana akcja charytatywna na rzecz chorej Nadii Mazur, która to zmaga się z niezwykle groźną chorobą nerki. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się pracą, oddali swe nagrody, przygotowali ciasta, namalowali obrazy na aukcje czy wspomogli pieniężnie itd. a wspomogli nadzwyczaj hojnie bo po podliczeniu całej akcji na konto wpłynęła kwota około 35 tys. zł. Kierujemy również podziękowania dla studentów z uczelni rzeszowskich wolontariuszy Programu Projektor za zorganizowanie warsztatów i pokazów. Gminny Ośrodek Kultury w Padwi Narodowej pragnie podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania VII Gminnego Święta Ziemniaka a zwłaszcza sponsorom bez których nie byłoby tak pięknego święta. Sponsorami byli; Chmielewski – Dealer Ciągników Zetor CHMIELEWSKI – Kleczanów, Hydrogaz – Krzysztof i Grzegorz Kopeć – Padew Narodowa, EKOKANWOD -Czyszczoń i Półtorak Sp. Jawna ul. Farna 8 Nowy Korczyn, Marian Rzeźnik – Prezes Zarządy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Padwi Narodowej, Marzena i Janusz Bik – DrewBik – Rożniaty, Dawid Uzar – Radny Rady Powiatu Mieleckiego, Celina i Leszek Uzar – Kościuszki 25, Mycek Leonard -Gabinet Stomatologiczny – Padew , Agnieszka i Stanisław – Pluta Sklep – Padew, Bank Spółdzielczy Mielec O/Padew Narodowa, PKS Tarnobrzeg , Bogusław Brzoza, Barbara i Mieczysław Kuśnierz – Domki wypoczynkowe „Kwiatowy Raj” – Zachwiejów, Jan Pieróg, Józef Kawik – Sołtys, Rafał Burghardt – Firma Usługowo – Handlowa „EKO- RAF”, Dariusz Burghardt – Firma Usługowo – Handlowa „KOSDAR”, Sklep Ewa Łącz ul. Rynek 8 – Padew Narodowa, Ewa Skopińska – Usługi Transportowe, Krzysztof Łogin Firma Geodezyjna „GEOMAP”, RW ELECTRA Sp. z o.o. Kraków, Małgorzata Wieczorek – Centrum Ubezpieczeń Padew Narodowa, Adam Krępa -Zakład Metalowy, Komat Jacek Dźwięga -Wąska 8, Firma DRAMP – Paweł Murglin – Piechoty, ZAP-SOFT – Aneta Zmarzły – Folwark ul. Lipowa 7, Wiktor Raś – Naprawy Powypadkowe – Padew Nar. Ul. Południowa 2, Przedsiębiorstwo Produkcji Montażowej MONTECH – Łuszczów 2 -108 – Lublin, Robert Pluta – Wójt Gminy, Marek Gruszecki- Pizza -Kebab – Padew Narodowa, Jan Pluta – Budownictwo Firma Doradczo-Inwestycyjna – Wojków, Bogusław Barnaś – Firma Elektryczna – Huta Komorowska oraz Jan Tarapata – Radny Sejmiku Woj. Podkarpackiego. Największą atrakcją tego święta niewątpliwie był wielki TELBIM na którym wyświetlany był materiał promujący walory gminy Padew Narodowa, materiał promujący Gminny Ośrodek Kultury, nazwy firm oraz osoby wspomagające finansowo tę imprezę oraz przekazywany bezpośredni obraz z wydarzeń na estradzie.
Piękne święto przy pięknej pogodzie i niezliczonej ilości uczestników. Patronat nad Świętem Ziemniaka „Poznaj tajemnicę smaku padewskich ziemniaków” objął wójt gminy pan Robert Pluta.

Całą imprezę zobacz na zdjęciach wykonanych przez Barbarę Burghardt.