„Sanatorium pod zegarem”-Dzień Kobiet

Nastrojowe światła, piękne piosenki, uśmiechnięte szczęśliwe kobiety z kwiatami w dłoniach – to może zdarzyć się jedynie w Gminnym Ośrodku Kultury w Padwi Narodowej. W tym roku, 10 marca, po raz szósty,  specjalnie dla aktywnych mieszkanek, zorganizowane zostały uroczyste obchody Dnia Kobiet. Była to okazja do złożenia im podziękowań za pracę na rzecz rozwoju Gminy, poświęcenie i zaangażowanie w takie imprezy jak: Dożynki Gminne i Gminne Święto Ziemniaka. Ciepłe i serdeczne słowa do Pań skierowali: Przewodniczący Rady Gminy Pan Janusz Bik, Wójt Gminy Pan Robert Pluta, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Jan Uzar, Starosta Powiatu Mieleckiego Pan Zbigniew Tymuła, Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Pan Dawid Uzar oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pan Józef Durda. Panowie wraz z życzeniami, składanymi przy lampce szampana,  podarowali Paniom piękne róże i słodkie czekoladki. Po części oficjalnej nadszedł czas na długo wyczekiwany spektakl w wykonaniu Grupy wokalno-teatralnej Pasjonata. Aktorzy przenieśli widownię w tętniący życiem, humorem i nieskrępowaną radością świat sanatoryjny, w którym każdy dzień jest przygodą i okazją do dobrej zabawy. Kuracjuszom towarzyszyła poezja Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Boya-Żeleskiego. Nie zabrakło też wspaniałych piosenek: Mija mi, Skleroza, Po co babcię denerwować, Ciechocinek, Na deptaku w Ciechocinku, Słomiana wdowa, Kiedyś będę stary, Jesteśmy na wczasach i innych. Dopełnieniem kabaretowej atmosfery przedstawienia były skecze: Wyjazd do sanatorium oraz Usługi, które rozbawiły widownię do łez. Mistrzowskie aranżacje, gra aktorska, piękne stroje i pozytywne przesłanie płynące ze sceny zostały nagrodzone gromkimi brawami na stojąco. Sponsorem kwiatów był pan Robert Pluta, słodyczy pan Dawid Uzar a kosz obfitości  od pana Janusza Bika. Dziękujemy.

Po raz drugi spektakl został zaprezentowany szerszej publiczności w niedzielę, 11 marca. Zespół zadedykował go ważnej dla siebie osobie, Panu Józefowi Grzychowi, który był inspiracją, wsparciem i życzliwym krytykiem działań zarówno Grupy wokalno-teatralnej jak i chóru Pasjonata. Pełnił także funkcję kronikarza chóru, a jego radość i kreatywność udzielała się pasjonatom śpiewu zrzeszonym w obu formacjach. Moment wspomnień poświęconych Panu Józefowi rozpoczęły słowa wprowadzenia:

„Wczoraj ktoś był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma,

A jego życie, choćby i długie, zawsze będzie za krótkie.

Jednak, nie ma takiego życia, które by choć przez chwilę nie było nieśmiertelne,

Można przecież odejść na zawsze, by stale być blisko…”

Wiele emocji towarzyszyło także prezentacji krótkiego filmu pt. Moja Droga, dzięki któremu Pan Józef stał się nam jeszcze bliższy. W przedstawieniu, przygotowanym pod reżyserskim okiem Edyty Pazdan-Skórskiej udział wzięli: Barbara Barszcz, Małgorzata Brożyna, Magdalena Burghardt, Urszula Chwał, Teresa Karwan, Teresa Lompart, Agata Naprawa, Maria Piątek, Helena Sieńkowska, Urszula Smolińska, Danuta Zasadnia, Dorota Zygiel, Józef Kawik, Piotr Kędzior, Jacek Krępa, Grzegorz Lombara, Ryszard Roguz, Wojciech Trojanowski, Tadeusz Uzar. Najmłodszą artystką występującą na scenie była Klara Skórska.  Scenariusz przedstawienia: Edyta Pazdan-Skórska, autor podkładów muzycznych: Arkadiusz Chwałek, akompaniament muzyczny: Grzegorz Lombara oraz Wojciech Trojanowski, realizator dźwięku: Mariusz Matuszkiewicz, realizator oświetlenia: Mirosław Stadnik, zdjęcia: Barbara Burghardt.

W realizacji jest film z tego wydarzenia. Jak będzie gotowy to zostanie opublikowany.

Poleć ten artykuł znajomym!